Kdaj nastane obveznost za obračun DDV-ja?
Za pravilno DDV poročanje morajo zavezanci dobro poznati pravila o nastanku obveznosti za obračun DDV-ja. V nadaljevanju bomo podrobneje spoznali splošno pravilo in posebna pravila, ki določajo, kdaj nastane obveznost za obračun DDV-ja.
Splošno pravilo (32 in 33/1 ZDDV-1)
Obveznost za obračun DDV-ja nastane, ko nastane obdavčljiv dogodek. Obdavčljiv dogodek nastane takrat, ko je blago dobavljeno oz. so storitve opravljene. Blago je dobavljeno, ko se prenese razpolagalna pravica na blagu iz dobavitelja na kupca, kot da bi bil kupec lastnik blaga. Kdaj je določena storitev opravljena oz. dokončana, je običajno določeno z dogovorom (pogodbo) med dobaviteljem in kupcem.
Če zavezanec izda račun še preden je blago dobavil ali storitev opravil, nastane obveznost za obračun DDV-ja na dan, ko zavezanec blago dejansko dobavi ali storitev opravi. Gre za situacije, ko zavezanec izda račun, vendar blago še ni dobavljeno oz. storitve še niso opravljene, kupec pa v zvezi z blagom oz. storitvami ni plačal avansa oz. predplačila.
Primer: Revizijska hiša je naročniku izdala račun 1. februarja za storitve, ki jih bo opravila v obdobju od 1. marca do 30. junija. Naročnik plača storitve 20. julija.
Kdaj nastane obveznost za obračun DDV-ja?
Obveznost za obračun DDV nastane 30. junija, ko revizijska hiša zaključi storitev.
Račun ni izdan (33/6 člen ZDDV-1)
Če zavezanec računa ne izda, blago pa dobavi oz. storitve opravi, nastane obveznost za obračun DDV-ja, najpozneje zadnji dan davčnega obdobja (meseca ali kvartala), v katerem je blago dobavil ali storitve opravil.
Primer: Zavezanec dobavi blago 30. aprila, računa pa ne izda, ker je zaposleni v zvezi z dobavljenim blagom pozabil izdati dobavnico. Dobavnico naknadno izda 5. junija, takrat izda tudi račun.
Kdaj nastane obveznost za obračun DDV-ja?
Obveznost za obračun DDV-ja nastane 30. aprila, ne glede na to, da je bil račun za dobavo izdan šele 5 junija. Zavezanec napako odpravi tako, da v majskem ali junijskem DDV obračunu poroča manjkajoči račun in obračuna zamudne obresti.
Uvoz blaga v EU (35. člen ZDDV-1)
Obveznost za obračun DDV nastane na dan, ko je blago uvoženo oz. se zanj zaključijo uvozni carinski postopki (npr. za blago, ki je dano v katerega izmed posebnih carinskih postopkov tranzita, pasivno oplemenitenje itd.). To pravilo je aktualno predvsem za tiste zavezance, ki DDV od uvoza blaga plačujejo preko DDV obračuna. Datum nastanka DDV obveznosti razberejo iz uvozne carinske listine (podatek na EUL-u »PREPUŠČENO dne).
SKLEP
Pravilno določen trenutek nastanka DDV obveznosti je pomemben za pravilno oz. pravočasno izpolnjevanje DDV obveznosti. Svetujemo, da zavezanci pravila o nastanku DDV obveznosti sistemsko vgradijo v dnevno poslovanje organizacije. Na tak način se bodo izognili nepotrebnim napakam, ki imajo običajno za posledico plačilo zamudnih obresti.