Katere DDV novosti se obetajo v posameznih državah EU po 1.1.2022?
Leto 2021 je prineslo veliko sprememb na DDV področju. Korenito se je spremenil koncept obdavčitve spletne prodaje blaga in storitev z namenom, da se poenostavi poslovanje spletnih trgovcev in vzpostavi boljši nadzor nad plačevanjem DDV. V nadaljevanju tega prispevka izpostavljamo še nekatere druge novosti, ki so jih sprejele nekatere države članice EU, in sicer: Francija, Italija, Nemčija, Belgija, Romunija, Madžarska, Nizozemska, Španija in Portugalska.
V kolikor poslujete v eni izmed navedenih držav, je pomembno, da se s spremembami seznanite in se jim tudi pravočasno in ustrezno prilagodite.
Francija
Francija s 1. januarjem 2022 uvaja možnost odloženega plačila DDV ob uvozu blaga. To pomeni, da bo Francija vsem davčnim zavezancem, ki so identificirani za namene DDV, omogočila, da DDV plačajo preko DDV obračuna po principu t.i. samoobdavčitve. V Sloveniji poznamo možnost plačila uvoznega DDV preko DDV obračuna že od leta 2016. Davčnim zavezancem tako ne bo potrebno poravnati uvozni DDV neposredno ob uvozu blaga v Francijo, pač pa bodo to storili preko mesečnega DDV obračuna. Možnost odloženega plačila uvoznega DDV bodo lahko izkoristili le zavezanci, ki bodo (1) to možnost ustrezno priglasili carinski oz. finančni upravi in (2) ustrezno izpolnili uvozno carinsko deklaracijo ob vsakršnem uvozu blaga v Francijo. Novost bo imela pozitivne učinke predvsem na denarni tok zavezancev, saj jim v primeru odloženega plačil ne bo potrebno čakati na vračilo DDV-ja, plačanega ob uvozu blaga.
Italija
Po tem, ko je Italija z začetkom leta 2019 uvedla obveznost izdaje elektronskih računov preko informacijskega sistema SDI, je letos prišlo do novih sprememb. S 1. januarjem 2022 se bo obveznost izdaje elektronskih računov razširila iz domačih B2B transakcij, na področje čezmejnih transakcij.
Druga pomembna novost je avtomatska priprava osnutkov s strani italijanske finančne uprave (The Agenzia delle Entrate). Davčnim zavezancem bodo tako na voljo osnutki DDV knjig in kvartalni DDV obračuni, ki bodo avtomatično pripravljeni na podlagi zbranih podatkov v informacijskem sistemu SDI. Do konca leta 2022 bodo na voljo tudi osnutki letnih DDV obračunov. Osnutki DDV obračunov bodo na voljo le za tiste zavezance, ki so zavezani za oddajo kvartalnih DDV obračunov. Zavezanci, ki obračunavajo DDV po kateri izmed posebnih ureditev, v novo ureditev ne bodo vključeni.
Nemčija
Na voljo je posodobljen obrazec za pridobitev nemške identifikacijske številke za DDV. Obrazec je dostopen na spletni strani
Belgija
V Belgiji je bilo do nedavnega možno oddati zahtevek za izdajo, spremembo ali ukinitev DDV številke v papirnati obliki. Po novem je potrebno vse zahtevke v zvezi z DDV številko oddati elektronsko. Papirnate obrazce je še vedno možno pridobiti, ampak le na podlagi predhodno poslane zahteve. Zavezanci lahko oddajo zahtevke le elektronsko, preko spletnega portala in z veljavnim spletnim dostopom.
Romunija
Romunija s 1. januarjem 2022 uvaja obveznost posredovanja podatkov davčnim organom v obliki SAF-T (Standard Audit File for Tax) elektronskega formata. Gre za elektronski format digitalne izmenjave podatkov, ki nadomešča DDV obračune. Spremenjen bo tudi način DDV poročanja. SAF-T elektronski format omogoča večji vpogled v pravilnost poročanja za namene DDV in izmenjavo podatkov z davčnimi organi. Za prilagoditev na spremembo imajo zavezanci čas do konca meseca aprila 2022, ko se zaključi prehodno obdobje.
Madžarska
Podobno kot Italija tudi Madžarska s 1. oktobrom 2021 uvaja osnutke DDV obračunov, ki so avtomatično kreirani na podlagi elektronskih računov zavezancev. Sprva je bilo načrtovano, da bodo osnutki DDV obračunov zavezancem na voljo s 1. julijem 2021, vendar je bil ta rok prestavljen na 12. november 2021. Torej prvi osnutek DDV obračuna bo pripravljen za obdobje oktober 2021 in je zavezancem na voljo od 12. novembra 2021.
Nizozemska
Nizozemska je za oddajo DDV obračunov uvedla nov spletni portal, ki ga bodo morali zavezanci obvezno uporabljati od 1. januarja 2022 dalje. Trenutno je še možno oddati DDV obračun preko obstoječega elektronskega portala, s 1. januarjem pa dostop do starega spletnega portala ne bo več mogoč. Dostop do novega portala bo mogoč le z elektronsko identifikacijo (eHerkenning/eRecognition).
Portugalska
Portugalska je s 1. julijem 2021 uvedla obvezno izdajo elektronskih računov. Za izdajo elektronskih računov je obvezna uporaba certificirane programske opreme. Nerezidenti oz. zavezanci, ki nimajo sedeža poslovanja na Portugalskem, so zavezani k izdaji elektronskih računov, v kolikor izpolnjujejo enega izmed navedenih pogojev:
- zavezanec je presegel promet 50.000 EUR v letu 2020 ali 2021,
- zavezanec uporablja računalniški program za izdajanje računov.
Sklep
Izpostavljene novosti kažejo na to, da digitalizacija pomembno vpliva tudi na DDV področje. Velika večina novosti je usmerjena v avtomatizacijo priprave DDV obračunov in uporabo prenovljenih spletnih portalov in programskih orodij, ki omogočajo neposredno oddajo zahtevkov za izdajo in prenehanje DDV številk. V naslednjih nekaj letih se pričakuje pospešeno spreminjanje sistema DDV poročanja v vseh državah EU. Avtomatizacija DDV poročanja omogoča poenostavljeno poslovanje zavezancev in učinkovitejši nadzor finančnih uprav.